Složka HEMA v hypoalergenních produktech

Dotaz Marcela

Dobrý den,

dostala jsem výzvu k hodnocení zakoupených produktů (BBlaky), koupila jsem je, protože jsou deklarované jako hypoalergenní. Objevila se mi reakce na běžný gellak a hledala jsem něco šetrného. Koupila jsem od Vás BB laky a bohužel na ně se objevila alergie také. Začala jsem více pátrat a zjistila jsem, že jsem nejspíš alergická na latku HEMA (metakrylát), která je i v BB lacích. Pátrala jsem po netu, co je to za látku a objevila toto:

https://ekotox.cz/news/hema-2-hydroxyethyl-methakrylat-di-hema-tmhdc/

nechci být nějak rejpavá, ale úplně mi nepřijde fér uvádět tyto laky jako hypoalergenní, pokud obsahují tuto látku, která očividně je silný alergen. Nebudu toto psát do nějakého veřejného hodnocení, to není úplně můj styl, ale napsat jsem Vám to musela. Jsem teď spíš zklamaná, že se musím gellaku vzdát a obyčejné laky mi na nehtech nedrží.

S pozdravem

Marcela


Odpověď Eva

Hezký večer, Marcelko,

jsem ráda, že jste mě napsala a moc ráda Vám na Váš mail odpovím. Věřte, že mě velmi mrzí, že se Vám i po použití hypoalergenního produktu alergie objevila. I to se samozřejmě může stát, tak, jak o tom píšeme v našem článku Vše o alergiích v sekci Blog.
Ano, máte pravdu v tom, že BB lak obsahuje složku HEMA, což je samozřejmě uvedeno v jeho složení.
Ale obviňujete nás malinko nespravedlivě, protože doposud v podstatě na celém světě v oblasti hypoalergenní nehtové kosmetiky platilo to, že za hypoalergenní produkty jsou považovány ty, které mají výrazně snížený podíl HEMY. Což samozřejmě platí i u BB laku, který je vyráběn v Německu. 
Veškeré klasické gelové produkty zkrátka obsahují určitou dávku HEMY, všichni světoví výrobci gelových produktů ji neustále do běžných produktů dávají.  A  hypoalergenní gelové produkty obsahují HEMY výrazně méně, v podstatě cca o 80 - 90%  méně, jak v kterém produktu a jak která značka. 
Ještě před dvanácti lety, kdy jsem otevírala svůj kamenný obchod a e shop,  HEMU nikdo nemusel řešit, neboť v podstatě se žádné alergické reakce u žen neobjevovaly. S postupem času, s výrazným rozmachem oboru gelové modeláže, se alergie začaly objevovat čím dál více, a to jak u žen pro domácí využití, tak také profesionálek.  A výrobci se již museli začít zamýšlet nad tím, jak produkty vyrobit tak, aby je mohly používat i ženy - alergičky. Zcela bez HEMY se jim to ale nedařilo, tuto velice důležitou složku výrobci nedokázali ničím nahradit. Pokoušeli se o to, ale bylo to vždy na úkor výdrže produktů. Proto se HEMA alespoň v malé míře v produktech ponechala a takto vyrobené produkty začaly být prezentovány jako bezkyselinové neboli hypoalergenní. Na takto šetrné produkty jsme se specializovali již před 4 lety a máme s nimi u našich zákaznic - alergiček výrazně pozitivní zkušenosti. Samozřejmě, tak, jak uvádíme v našem článku o alergiích v sekci Blog, ani tyto mnohem šetrnější produkty nejsou "samospasitelné" , neboť každá žena je jiná, každé tělo i nehty reagují jinak a co jedné zákaznici zcela skvěle "sedne" a alergie se neprojeví, tak to u jiné být nemusí. Nedá se tedy nikdy předem odhadnout, jak které nehty zareagují. Na tuto skutečnost tedy v našem článku a alergiích upozorňujeme a nikdy žádné zákaznici neslibujeme, že se u nich na 100% alergie nedostaví, neboť tohle zkrátka slíbit nemůže žádný výrobce nehtové kosmetiky na světě. 
Zde je odkaz na náš článek ohledně alergií v sekci BLOG
 

Dále bych Vás ráda upozornila na náš další článek v sekci BLOG, který se věnuje problematice HEMY a v článku vysvětlujeme, co to HEMA je a proč je pro většinu citlivých žen alergizující. Zde je odkaz na náš článek

V tomto článku se opět píše, že ani produkty bez HEMY nemusí být "samospasitelné". Opět je zde od samotných výrobců připouštěna možnost, že zákaznice i přes zcela kompletní vypuštění HEMY může mít alergii na zcela jinou složku, která je v produktu obsažena. 

Vždy je ale samozřejmě velmi vysoká pravděpodobnost, že produkty, které jsou zcela bez HEMY, budou pro citlivou ženu alergičku vyhovující.
Naštěstí již světoví výrobci pochopili, že budoucnost gelových produktů je zcela bez HEMY. Navíc je legislativně jasné, že tuto alergizující složku cca do dvou let zcela zakáže Evropská unie a této skutečnosti se budou postupně muset přizpůsobit všichni.
V této oblasti je s výzkumem nejdál hypoalergenní značka Kinetics, která ve svých laboratořích dokázala vyrobit produkty zcela bez HEMY a my se z těchto produktů nesmírně radujeme, neboť jsou nejen šetrné a velmi vhodné pro alergičky, ale také krásně drží. Jedná se o tzv. keramické gel laky, kterým obecně říkáme "nahá manikúra". Jedná se o gel laky, které jsou rovnou spojeny s jemnými poloprůhlednými barvami. Ale v nabídce je také zcela průhledný. Jsou úžasné nejen svou kvalitou, ale také výdrží. 
Značka Kinetics se zavázala, že postupně do jednoho roku budou všechny jejich gelové produkty zcela bez HEMY.
Zde je odkaz na tyto produkty

 

HEMA je momentálně zakázána v oblasti tělové kosmetiky. U profesionální nehtové kosmetiky zatím zakázána není, ale cca do dvou let zcela jistě k tomuto zákazu od Evropské unie dojde. Což nás, jako prodejce hypoalergenní nehtové kosmetiky velice těší. Neboť si nepřejeme nic jiného, než zdraví a spokojenost všech našich zákaznic. 

Nevím, zda Vás má odpověď uspokojila, ale věřte, že jsem se Vám snažila zcela upřímně napsat, jak to ve skutečnosti je.
Za svou prací, která mě nesmírně baví a věnuji se jí poctivě již 12 let, si stojím a také s čistým svědomím svým zákaznicím nabízím jen to nejšetrnější, co se v oblasti nehtové kosmetiky dá nabídnout. 
     
Mějte se moc hezky, ať se Vám vše daří a samozřejmě Vám přeji i hodně zdraví.
 
Eva