Svislé rýhy na nehtech

Dotaz Libuše

Dobry den , Je mi 62 let . Vždy jsem měla nádherné nehty, ale teď asi 2 roky mám svislé rýhy. Proč ?


Odpověď Eva

Hezký den, Libuše, co se týká svislých rýh na nehtech, tak tento problém řeší spousta žen. Některé celoživotně, někdo tak jako Vy, kdy píšete, že pouze poslední roky. Je poměrně těžké přesně odpovědět na to, proč někomu rýhy na nehtech vznikají. Může to být způsobeno nedostatkem nějakých živin a vitamínů, stresem, dále také geneticky a nebo prostě pouhým stárnutím.

Rýhy na nehtech však mohou upozorňovat i na nějaké konkrétní onemocnění, takže určitě by bylo vhodné si zajít k lékaři na takovou tu obecnou preventivní prohlídku a odběry krve.

Možné příčiny vzniku svislých rýh

Trauma: Mechanické poškození nehtů může být jednou z hlavních příčin vzniku svislých rýh. To může zahrnovat kousnutí nehtů, tvrdé údery nebo nárazy, které mohou poškodit matrix a narušit normální růst nehtů.

Stárnutí: S věkem se rychlost růstu nehtů může zpomalit a produkce keratinu může klesat. Tento přirozený proces stárnutí může vést k vzniku svislých rýh a dalších problémů s nehty.

Nedostatek živin: Nehty potřebují určité živiny, jako jsou vitamíny, minerály a proteiny, aby zůstaly silné a zdravé. Nedostatek těchto živin, zejména vitamínu B, železa, zinku nebo bílkovin, může vést k oslabení nehtů a vzniku různých problémů, včetně svislých rýh.

Zdravotní stavy: Určité zdravotní stavy, jako je lupénka, ekzém, diabetes nebo onemocnění štítné žlázy, mohou ovlivnit zdraví nehtů a vést k jejich oslabení nebo deformaci, včetně vzniku svislých rýh.

Chemoterapie: Chemoterapie, používaná k léčbě rakoviny, může mít vedlejší účinky na nehty, včetně vzniku svislých rýh. To je způsobeno poškozením matrixu nehtů jako vedlejším účinkem léčby. K problematice svislých rýh na nehtech máme také na našem webu zpracován článek, jehož součástí jsou i odkazy na konkrétní produkty, které doporučujeme. Prosíme, přečtěte si jej:

Mějte se moc hezky. Eva Plachá BIO NAILS tel. 777075875